Darování kostní dřeně – Mýty a fakta

Pojďte si poslechnout jednu ze tří identických přednášek na téma Darování kostní dřeně – mýty a fakta!

Rádi bychom takto rozšířili jak informovanost potenciálních dárců, tak zejména řady těch již registrovaných.
Řekneme vám vše potřebné k tomu, abyste se mohli rozhodnout, zda budete chtít také pomáhat. Vy a dalších 23 tisíc lidí, kteří jsou již v registru!

Dozvíte se např., podmínky vstupu do registru, u jakých diagnóz se transplantace provádí, proč je nutné neustále hledat nové dárce, jejich práva (!), průběh vyhledávání nepříbuzného dárce pro pacienta, co předchází odběru krvetvorných buněk a transplantaci, způsoby oděru a mnohé další.

Přednášky, které zaberou zhruba 1 hodinu budou začínat v těchto časech.
1) 10:00
2) 12:00
3) 14:00
Pokud neuslyšíte celou přednášku nebo ji nestihnete vůbec, tak v mezičasech budou k dispozici pracovníci Českého registru dárců krvetvorných buněk z pražského IKE+Mu, kteří Vám milerádi vše individuálně zopakují a budou zodpovídat Vaše dotazy.

Pokud máte již nyní otázku, můžete se s ní obrátit přímo na Český registr dárců krvetvorných buněk (kontakt na http://www.darujzivot.cz/ ), kde také získáte další podrobné informace.
_______________________________
Český registr dárců krvetvorných buněk vznikl v roce 1991 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a je zapojen do sítě více než 60 registrů po celém světě.

Mezi hlavní činnosti registru patří nábor nových dárců, jejich evidence a vyhledávání vhodných dárců nebo štěpů pupečníkové krve pro české i zahraniční pacienty.

Registr eviduje a vyhledává potenciální dárce pro české i zahraniční pacienty na základě testů známých jako „typizace HLA“. Human Leukocyte Antigen je systém dědičných znaků na bílých krvinkách, který je velmi různorodý a zásadně ovlivňuje vzájemnou snášenlivost transplantovaných buněk a organismu nemocného. Registr je mezinárodně propojen s dalšími registry, což umožňuje vyhledávat dárce na celém světě.

Vhodný dárce se zpravidla nejprve hledá v úzké rodině, největší pravděpodobnost shody je mezi sourozenci. V případě, že se dárce v rodině nenajde, začíná se vyhledávat mezi nepříbuznými dárci v databázi registru. Proto je nutné počet dárců v databázi registru neustále doplňovat o nové, zdravé a mladé lidi.

Ročně v ČR onemocní přibližně 100 pacientů některým typem leukémie a 1000 pacientů různými poruchami krvetvorby, které je možné léčit transplantací kostní dřeně. Ne u všech je ale tento způsob léčby vhodný. A naopak ne všichni pacienti se transplantace dočkají – ať už z důvodu, že není nalezen vhodný dárce nebo není úspěšná předchozí léčba. Úspěšnost léčby pomocí transplantace krvetvorných buněk u dospělých pacientů je 60 – 90 %, u dětí 80 – 90 %.

Podmínky vstupu do registru

– věk 18-35 let
– hmotnost více než 50 kg
– dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění – ani v minulosti)
– bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce) ochota věnovat svůj čas a pohodlí
– ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
– ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

Dárcovství krvetvorných buněk je dobrovolné, bezplatné a anonymní!

Dárce do registru vstupuje s plným vědomím, že je k dispozici pro všechny pacienty, kteří potřebují transplantaci krvetvorných buněk na celém světě!

V následujících 5 letech bude z databáze registru vyřazeno 6 000 dárců kvůli věku.

Aktuální data k 31. 12. 2014:

– počet dárců v Českém registru dárců krvetvorných buněk (IKEM): 23 976
– počet zařazených štěpů pupečníkové krve z České banky pupečníkové krve: 4 110
– počet zařazených štěpů pupečníkové krve ze Slovenské banky pupečníkové krve (Eurocord Slovakia): 1 711
– v roce 2014 do Registru vstoupilo 1 734 nových dárců. Je to zatím nejúspěšnější počet vstoupených dárců za posledních 11 let. (2013 -vstup 1 378)
– počet dárců na celém světě: 25 092 358